Když už jednou máme chřest doma, tak co s ním?
Chřest se musí před uvařením oloupat. Jednoduše škrabkou, od hlavičky až dolů! Pazoch nedržte v ruce, ale položte si jej na prkénko. Odřízněte také asi 2 cm spodní části. Pouze čerstvý mladý zelený chřest není třeba loupat, u starších kousků oloupejte dolní část přibližně do třetiny.
Poté se chřest povaří ve vodě s trochou soli, cukru, kolečkem citrónu a oříškem másla. Použít můžete jakoukoliv nádobu, kam se chřest vejde ideálně nastojato či naležato. Nejvhodnější je ovšem speciální vysoký úzký hrnec s vloženým sítem, do kterého postavíme svázaný chřest špičkami nahoru a povaříme ho podle typu a tloušťky - bílý chřest 7 až 10 minut, zelený 3 až 5 minut. Voda v hrnci by měla sahat pod hlavičky, které jsou jemnější a tímto způsobem se uvaří pouze v páře.
Odřezky, slupky i vodu z uvařeného chřestu můžete využít na přípravu chřestové polévky. Před mixováním je ale nutné odřezky i slupky odstranit, jinak by polévka zhořkla.
Jak si chřest co nejlépe vychutnat? Vařený chřest se nejčastěji podává přelitý máslem a posypaný osmaženou strouhankou, doplněný novým bramborem, jemným masem, rybou, šunkou. Může se zapékat, použít do omelet, slaných koláčů, lze z něj připravit polévku, dá se upravit i nasladko.
Doma nejraději připravuji chřest bílý i zelený, s holandskou omáčkou, novým bramborem a sušenou šunkou, zapečený s fetou, s těstovinami, dělám z něj chřestové krémy, quiche nebo salát s ochucenou kysanou smetanou.