Věřte, že i v Čechách můžete vařit i žít po francouzsku!

Minerální voda nejen v našich kuchyních

Na Facebooku mne nedávno zaujal dotaz, čím se dá v receptu na těsto nahradit kypřící prášek.

Ihned jsem přidala komentář, že osobně bych použila dobrou minerální vodu, která těsto přírodně načechrá.

V dalších komentářích jsem zjistila, že nejsem sama a tato náhrada je i v jiných kuchyních oblíbená...

Ne, není to z mé hlavy, ale pamatuji si, že minerálku při vaření používala i moje babička, pak moje maminka a určitě ne jenom ty moje.

Obě takto čechrají těsto na palačinky či houskové knedlíky, těstíčko na obalování nebo vaječné omelety. Babička si dokonce z minerálky vařila i kávu.

Taktéž moje francouzská tchýně se bez minerálky v kuchyni neobešla. I ona takto kypřila různá těsta.

A když, nedejbože, chtěl někdo zředit bílé víno vodou a udělat tzv. vinný střik, musela být k dispozici opravdu kvalitní minerálka. A když náhodou nebyla, poslala mne vedle do obchodu se slovy: „prosím tě, kup opravdu kvalitní, s vyváženou chutí, perlivou tak akorát, nejlépe jako champagne, ať to víno ještě víc nezkazíme!"

Ono se to řeklo „s vyváženou chutí a perlivou tak akorát", ale když mně ty francouzské minerálky až tak moc nechutnají!

Žijící v Karlovarském kraji, tedy v oblasti minerálních vod, odkojená prameny bych si u nás lehce poradila. Ale ve Francii to byl oříšek.

V podstatě ani pro mne to není nic nového a sama minerálky takto používám. Semtam do těsta, semtam do koktejlu. Na žízeň střídám jak minerálku, tak i vodu z vodovodu, od každé trochu, nic se nemá přehánět. K jídlu piji víno nebo pivo, ale abstinenti a řidiči u mne mají připravenou dobrou minerálku, nejlépe z mého kraje, protože jsem patriot. A když si z nějakého důvodu nemohu nebo nechci dát k jídlu víno ani pivo, dám si osvědčenou minerální vodu.

Zamyslela jsem se nad tímto dotazem z Facebooku a ráda bych se tak trochu ponořila do tajů těchto minerálních vod. Do jejich historie, využití v kuchyni, snoubení minerálek i obyčejné vody k různých pokrmům, ale i použití v kosmetice či jako léčebného prostředku.

Dnes je u nás tak trochu „in" být „světoví", požadovat třeba vodu z kohoutku v restauraci, a to nejlépe zdarma jako v cizině. Ale ani tam není tak zcela zdarma, i když na účtence se tato položka neobjeví. Ani za hranicemi nejsou podnikatelé v gastronomii samaritáni. Navíc ne každému „kohoutí" voda chutná, a když už džbánek s vodou na stůl zcela samozřejmě dostane, neznamená to, že jí automaticky vypije a stráví s touto vodou večer, aby ušetřil. Ponejvíce mám zkušenost z Francie, kde je taková voda k dispozici na každém stole, ale mimo té si hosté objednají i vodu balenou, víno či pivo.

Ale to jsem se již dostala moc daleko. Ráda bych to vzala od začátku, tedy od pramene ;-)

 

29.12.2013 14:46:09
olivovakucharka
TOPlist
Přejeme Vám příjemné čtení i nakupování ;-)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one