Věřte, že i v Čechách můžete vařit i žít po francouzsku!

Voda na mém stole

V poslední době se trochu věnuji využití minerálních vod, kterých mám jakožto obyvatel Karlovarského kraje ve svém okolí nepočítaně. Nejvíc mne zatím zajímá jejich využití v gastronomii, ale časem se dostanu i k otázce jejich vlivu na naše zdraví...

Před pár dny jsem byla s kamarádkami v restauraci na večeři, kterou jsme zapíjely mladým vínem, tzv. Svatomartinským.

I když se na stole objevil džbánek s „kohoutí" vodou, objednala jsem si láhev minerálky, načež následovala reakce, kterou jsem tak nějak očekávala: „Proč si objednáváš Mattonku, vždyť tady máš vodu zadarmo?!".

Připadala jsem si trochu jako exot, i mé vysvětlení jim nepřipadalo dostačující, ale prostě k dobrému jídlu, vínu nebo aperitivu nechci pít chlorovanou vodu!

Smíchejte si třeba francouzský národní aperitiv pastis s vodou z kohoutku a s vodou z lahve. Chuťový rozdíl tam prostě je ;-).

Netvrdím, že se vody z kohoutku nikdy nenapiji. Každé ráno piji sklenku vody s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou, občas si dám vodu s domácí šťávou z meduňky nebo máty. Ale přes den popíjím různé neochucené minerálky s bublinami i bez.

Ve sklípku mám neustále zásobu různých druhů vod. Příležitostně zaskočím i na krásnou mariánskolázeňskou kolonádu, kde si natočím kalíšek nějakého chutného pramene, nejraději mám Karolinin. Nebo si z nedalekého Kynžvartu přivezu pár lahví výborného pramene Richard.

Od dnešní půlnoci se na trhu objeví Beaujoulais nouveau, opět mladé víno, které se může začít nabízet každý rok přesně třetí listopadový čtvrtek. Pro Francouze je tento den vlastně takový malý státní svátek.

Nejde sice o vína výjimečné kvality, ale tradice je tradice. Pitné je určitě a mělo by se zkonzumovat do konce února příštího roku!

A protože mám doma Francouze, objeví se toto víno i na našem stole (a vedle něj určitě nebude chlorovaná voda).

Jak jste na tom vy?

Preferujete k jídlu a vínu vodu chlorovanou, nebo balenou bez pachutí?

Jakou vodu popíjíte během dne?

Stáčíte si třeba do láhve nějaký ten pramen?

Podělíte se tu o své zkušenosti a poznatky?

Další články k dané tématice najdete ZDE a ZDE ;-)
29.12.2013 14:47:25
olivovakucharka
TOPlist
Přejeme Vám příjemné čtení i nakupování ;-)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one