Věřte, že i v Čechách můžete vařit i žít po francouzsku!

Kuře na kapustě - Poulet au Chou (pule o šú)

Vynikající recept z tradiční francouzské kuchyně. Veškeré suroviny nakoupíte bez problémů, vaření je snadné. Obzvláště vhodný recept pro společné vaření s dětmi.


Poulet au Chou (kuře na kapustě) - obrázek

Poulet au Chou (kuře na kapustě) - obrázek

 S tímto receptem jsem se seznámila na Labužníku (odkaz najdete v našich oblíbených) a zaujala mě i fotografie, na níž tento pokrm vypadá moc hezky. Ač z dětství a mládí kapustou téměř nedotčena, snad s výjimkou kapustových karbanátků, jala jsem se nakupovat suroviny a s vervou připravovat oběd. Od té doby jsem toto kuře vařila mnohokrát, naposledy s odměřováním surovin pro vás, naše čtenářky a čtenáře.

Co jsem nakoupila? Seznam není příliš dlouhý:

7 kuřecích stehen (počítám pro 4 osoby, nadvakrát, ale mladší syn maso moc nemusí, takže si dává vždy půlku stehýnka)

2 pórky

4 mrkve

2 velké cibule

1 kapusta

4 stroužky česneku

máslo, přibližně tak 50 + 50 gramů

olej, od oka, asi tak 2 + 2 lžíce

150 ml bílého vína

50 – 100 ml drůbežího nebo zeleninového vývaru, v nouzi i vody

sůl, drcený černý pepř

 

Zapnu troubu a nechám ji předehřát, asi tak na 170 °C. V litinovém oválném kastrolu (svatební dar od kolegyň z bývalého zaměstnání ;-) ) osmahnu na části másla a části oleje na lupínky nakrájenou cibuli (cibuli krájím „svisle“ - na osminky, takže se pak rozdělí na lupínky a hezky to vypadá a hlavně dobře chutná), na šikmá kolečka nakrájený pórek a na kolečka nakrájenou mrkev. Lehce osolím, opepřím, nechám za občasného míchání opékat. Mezitím nakrájím na proužky kapustu a přidám k již osmahnutému zeleninovému základu. Nyní musím důkladně promíchávat, aby se zelenina promíchala a zejména, aby se pokud možno veškeré kapustové proužky pěkně osmahly a zavadly. Po chvíli intenzivního míchání ztlumím oheň, ponechám zeleninu na chvíli svému osudu, nasekám na drobno česnek, který ihned vmíchám do zeleniny, podliju po částech vínem a vývarem.

Přiklopím poklicí a šup s kastrolem do předehřáté trouby. Nyní mám dost času na očištění kuřecích stehen a jejich opečení na druhé části másla a oleje. Po opečení ze všech stran maso osolím, vytáhnu z trouby kastrol se zeleninou, zeleninu promíchám a nahoru položím kuřecí stehna.

Opět přiklopím poklicí a … nyní mám půlhodinku času, kterou můžu využít podle svých představ. Třeba můžu vypulírovat koupelnu. Nebo se pomazlit s kocourem a pěkně ho vykartáčovat. Je jasné, čemu dám přednost, že? Asi po půl hodince pečení zkontroluju, co se v troubě děje. Při té příležitosti otočím kuřecí stehna kůží nahoru a ještě nechám péci pod poklicí. Připravím si přílohu – stroprocentně vedou vařené brambory. Když narazím na opravdu dobré brambory, většinou k nim připravuji právě kuře na kapustě, protože právě s ním lahodné brambory opravdu vyniknou. Vychází to akorát. Když dám vařit brambory, zároveň sundám poklici z kastrolu v troubě a pustím v troubě ventilátor, aby se kůžička upekla pěkně dozlatova a dokřupava.

Nebojte se zdánlivě plovoucí zeleniny – když do tohoto sosíčku na talíři rozmačkáte brambory, je to vynikající. Za čtvrt hodinky už svolávám nedočkavé mužstvo ke stolu. U nás, jakkoli jde o pokrm prostý, je kuře na kapustě považováno za lahůdku a téměř sváteční pošušňáníčko. Přeji vám snadné vaření, ať vám to jde zlehka od ruky a DOBROU CHUŤ!


Vaše Lenka
Dagmar používá v tradiční francouzském receptu perličku.

 

04.06.2020 17:23:32
olivovakucharka
TOPlist
Přejeme Vám příjemné čtení i nakupování ;-)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one