Věřte, že i v Čechách můžete vařit i žít po francouzsku!

Normandské kuře-Poulet à la normande

Když se manžel se synem chystali na oslavy 65. výročí vylodění spojenců v Normandii, chtěla jsem je na cestu trochu naladit.

 

Ne, že by to potřebovali, samozřejmě se moc těšili i bez toho, ale byla to vítaná záminka připravit nějakou dobrotu z kraje zaslíbeného rozsáhlým jabloňovým sadům a pastvinám pro dobytek. Typické regionální recepty využívají místní lahůdky, jejichž kuchyňská příprava je vypilována během staletí k dokonalosti. V tomto receptu jsou využity typické produkty – cidre a creme fraiche, některé recepty obsahují též flambování kuřecích porcí calvadosem. Nemáte-li k dispozici creme fraiche, můžete buď použít smetanu ke šlehání, nebo si můžete připravit creme fraiche jednoduše doma (doporučuji použít zakysanku Zott, která dle údajů výrobce neobsahuje stabilizátory) postupem zveřejněným na našich stránkách.

Variací na normandské kuře existují jistě desítky. V mém receptu například nyní nenajdete houby, ovšem ve většině normandských domácností přidávají ke kuřeti žampiony.

Na fotkách vidíte množství pro přípravu dvojnásobné dávky. Vařila jsem totiž i pro návštěvu. Ale suroviny jsou uvedeny v množství pro 4 osoby :-)

Co budete potřebovat?

1 kuře

 

 

60 g másla

4 nadrobno nakrájené šalotky

1 větší nadrobno nakrájená mrkev

2 jablka, oloupaná a nakrájená na osminky

1 lžíce hladké mouky

svazeček bylinek – 1 bobkový list, 1 snítka estragonu, 2 snítky hladké petržele

 

0,4 l cidru (lze nahradit kvalitním 100% jablečným džusem a suchým bílým vínem)

1 kelímek creme fraiche nebo smetany ke šlehání

sůl, čerstvě drcený černý pepř

Kuře naporcujeme, osolíme a opepříme. Na pekáči nebo ve velkém hrnci rozpustíme máslo a porce kuřete na něm ze všech stran opečeme, pak je vyjmeme a necháme v teple, například ve velké misce zakryté alobalem. Nyní orestujeme cibuli, poté přidáme mrkev a nakonec jablka. Zaprášíme moukou, promícháme a ještě chvíli restujeme. Přilijeme cidre nebo jablečný džus a bílé víno.

Promícháme a opatrně vložíme do pekáče i porce kuřete. Na závěr přidáme svazeček bylinek, přiklopíme pekáč poklicí nebo důkladně „zavřeme“ alobalem a dáme jej do trouby vyhřáté na cca 175 °C.

Po uplynutí zhruba tři čtvrtě hodiny až hodiny, podle velikostí kuřete, vyjmeme pekáč z trouby, maso přeložíme opět do mísy a necháme v teple a vyjmeme také bylinky.

Šťávu v pekáči, včetně zeleniny, provaříme na sporáku, vmícháme creme fraiche nebo smetanu a vzniklou omáčku varem zredukujeme na požadovanou hustotu a případně ještě dochutíme. A můžeme servírovat.

Já osobně podávám normandské kuře se šťouchanými bramborami, které se u nás doma osvědčily a často je připravuji i k jiným pokrmům. Ale vyzkoušet můžete také rýži, nebo jenom bagetu.

 

 

 

 


20.02.2015 09:11:34
olivovakucharka
TOPlist
Přejeme Vám příjemné čtení i nakupování ;-)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one