Věřte, že i v Čechách můžete vařit i žít po francouzsku!

Kaštany nás zahřejí!

jedlý kaštan.JPG
Konečně nastala ta pravá zima, mrzne a sněží. A protože mrzneme i my, tak se po příchodu domů těšíme na pokrmy, které zahřejí, nebo u kterých se zahřejeme při jejich výrobě.
Jednou takovou zimní (i podzimní) pochoutkou jsou kaštany.
 
Nemám na mysli známou čokoládovou klasiku, ale kaštany jedlé, pečené v krbu nebo troubě. Někteří z nás mají to štěstí, že si pod krásně zbarveným kaštanovníkem nasbírají jedlé kaštany sami, většina si je ale kupuje na trzích nebo v obchodech. Kaštany jsou k dostání čerstvé ve skořápce nebo již tepelně upravené, třeba vakuově balené, či jako kaštanové pyré, připravené na další zpracování do mnoha pokrmů (obojí k dostání i v mém eshopu). Ve Francii vím, kam na ně, sbírala jsem je tam mnohokrát, ale u nás žádný kaštanovník v blízkosti nemám.   
 
Na trzích se často setkáváme s horkými pečenými kaštany prodávanými v papírovém kornoutku, o které si při jejich loupání pálíme prsty. Vůni pečených kaštanů odolá málokdo. Můžeme si je jednoduše připravit i doma.
 

 
kaštany v krbu.JPG
Kaštany nakrojíme na vypouklé straně do kříže, aby při pečení nepraskaly. Nad rozžhavené dřevěné uhlí nebo uhlíky v krbu či venku na ohništi položíme děrovaný rošt nebo speciální děrovanou pánev, kam nakrojené kaštany vsypeme. Pánví často zatřeseme, aby se slupka nespálila a kaštany se rovnoměrně propekly, což trvá podle velikosti přibližně 15 až 20 minut. Kaštany jsou upečené, když je slupka tmavě hnědá a popraskaná. Po upečení je co nejrychleji vyloupeme, protože čím chladnější kaštany budou, tím hůře se loupají. Speciální pánev si můžeme snadno vyrobit i doma, když dno staré pánve, kterou jsme třeba zrovna měli v úmyslu vyhodit, provrtáme v celé ploše dírami o průměru přibližně půl centimetru. Při pečení v troubě naskládáme kaštany na plech naříznutou stranou nahoru a vložíme do trouby vyhřáté na 200-220 °C. Pečeme 15 až 20 minut.
 
Kaštany můžeme rovněž uvařit ve vodě. I v tomto případě kaštany nařízneme, vložíme do vroucí vody a vaříme 8 až 10 minut. Poté je zabalíme do utěrky, promačkáme, rozdrtíme skořápky a vyloupeme. Kaštany musíme vždy dobře oloupat včetně slupky, která je pod skořápkou!
 
Pečené kaštany chutnají nejlépe jen tak - vyloupané a horké. Stejně jako ty vařené je můžeme také použít do nádivek, jako přílohu k masu, s dýní, vynikající jsou ve spojení se zvěřinou, kachnou nebo vnitřnostmi.

 
IMG_1824.JPG
ledvinky.JPG
03.03.2017 12:46:29
olivovakucharka
TOPlist
Přejeme Vám příjemné čtení i nakupování ;-)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one