Věřte, že i v Čechách můžete vařit i žít po francouzsku!

Vydařená novoroční oslava

Konec a začátek roku - obrázek

Konec a začátek roku - obrázek

Jedli, pili, hodovali, tři dny výtečně se měli ;-)

Konec a začátek roku jsme se rozhodli strávit s přáteli, kteří také milují dobré jídlo, pití a přijemnou společnost, a to u nás doma. Domluvili jsme, na čem si chceme pochutnat, já s manželem jsme sjeli na silvestrovský nákup do Francie a už 30. prosince večer jsme se začali chystat na oslavy..
Během silvestrovského odpoledne se u nás tedy všichni sešli. Bylo nás celkem devět. Z toho dva Francouzi.

Hned u dveří každý dostal čerstvě načepované vánoční pivko ze soudku.

Z kuchyně se linula vůně mnoha dobrot, návštěvníci se ubytovali a nic nám nebránilo se pomalu přesunout ke stolu, od kterého se vstalo až 2. ledna ;-)
Nalil se aperitiv, ke kterému se zobaly pistácie, ořechy macadamia, mini sýry, paštika v těstíčku (nikoli paštička! ;-) ), mušle jen tak podušené na pánvičce, šneci v paštičkách z listového těsta. Poté Francouzi začali otvírat ústřice a čeští kluci jim zdárně sekundovali.


Po předkrmu v podobě ústřic přišly na řadu mušle po námořnicku .


Následovaly krevety a nohy z královského kraba, a kdo měl chuť, dal si k tomu domácí česnekovou majonézu.To už se pomalu blížila půlnoc. Rychle otevřít lahev champagne a společně si popřát šťastný nový rok. Přitom jsme si vzpomněli na rodiny a na přátele, kteří nemohou být s námi ;-)

Po půlnoci jsme se dostali k sýrům. Na krásném podnosu, zvětšené dýhové krabičce na camembert, jsme jich nabídli široký výběr z kravského, kozího i ovčího mléka, různých typů, stupňů zralosti, tvarů i vůní.

Slavnostní večeře se musí zakončit dezertem. Dorazili jsme se čokoládovou pěnou, k ní jsme popíjeli červený sekt ze saumurského sklepa Gratien-Meyer (to až někde potkáte, neváhejte a kupte, je výtečné).

Pozvolna začali odpadávat první  znavení hosté a kolem druhé hodiny ranní jsme už spali všichni.

Ráno bylo zajímavé a na plánované lososové kokotky nedošlo. Musela stačit snídaně v podobě marmelád, uzenin, sýrů, vajec, lososa, soleného másla, kávy, čaje a piva. Nejmladší host si dal kakao a briošku s hruškovým želé, ochutnali jsme také želé z okvětních plátků růží. A Francouzi? Ti posnídali i ústřice.
Na plánovanou posnídaňovou procházku nakonec odešla jen jedna nejstatečnější osoba, Lenka. Ostatním stačila procházka do prvního patra, do peřin ;-)

Oběd probíhal až v odpoledních hodinách. Na menu byla terina foie gras, domácí zvěřinová paštika, ústřice.


Následovala tradiční česká čočka po francouzsku, sýry.

Sladkosti nakonec? Tříkrálový koláč, plovoucí ostrovy a osvěžující skvělý salát z exotického ovoce.Podvečerní neplánovaná procházka do místní hospůdky nebyl zrovna nejlepší nápad. Zúčastnění vědí své ;-)
Ale legrace byla, to zas jo! A bolehlav se vyléčí ;-)

Večeřelo se poměrně pozdě. Aperitiv, ústřice, foie gras, míchaný listový salát s opečenými kachními žaludky, uzenými křepelčími stehýnky a sušenými kachními prsíčky, tripes a la mode Caen. Sýry a zachráněné zbytky dezertů od oběda.


Ani při sobotní snídani jsem nepodávala lososové kokotky, uzená rybka musela stačit na talíři. A široký výběr dalších dobrot, jako předešlý den.
Od rána na plotně bublal oběd. A voněěěěěěl zase až ven, kolemjdoucím tekly sliny, sousedé zavírali okna :-).

Kolem poledne jsme zasedli ke stolu plném různě velkých mís a podnosů, na kterých si hověl vyžádaný couscous s hovězím a jehněčím masem, dvěma slepičkama, merguezkama, zeleninou,...
 a pálivou omáčkou, která nesmí chybět a která má opravdu pořádné grády! Jeden by řekl, že snad už nemůžeme mít hlad, ale opak byl pravdou.

Po obědě jsem všem naplnila sklenice a misky s výslužkou, návštěvníci vyhrabali svá auta ze sněhu, a v husté chumelenici neradi odjeli do svých domovů.
Všichni dobře dojeli, takže je dál budeme potkávat na jejich stránkách, všichni jsou již bez zdravotních potíží, a ještě dnes jsou na stravě z výslužky ;-)

Jedli, pili, hodovali, tři dny výtečně se měli ;-)
A na příštího Silvestra se již dnes těší,
vždyť oslavit jej s přáteli, je to nejlepší.

16.02.2016 10:18:04
olivovakucharka
TOPlist
Přejeme Vám příjemné čtení i nakupování ;-)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one