Věřte, že i v Čechách můžete vařit i žít po francouzsku!

Domácí výroba crème fraîche

Nemusíte se vůbec ničeho bát. Na své okolí dokonce budete moci „dělat ramena“, že už doma nepoužíváte zakysanou smetanu, ale jemnější a lahodnější, doma vyráběnou creme fraiche. Nečeká na vás žádná záludnost. Domácí výroba již jednodušší být nemůže.
Do misky přiměřené velikosti vyklopíte kelímek zakysané smetany (já používám 15 %) a vmícháte jeden kelímek smetany na šlehání. V misce vznikne relativně řídká bílá hmota, která jakoby si vyžadovala uložení do chladničky. Ale kdepak, misku pouze zakryjte, např. talířkem nebo potravinářskou fólií, a nechte ji stát 24 hodin na klidném místě při pokojové teplotě. Po uplynutí dne a noci je hotovo – máte k dispozici krásnou hustou jemnou creme fraiche.
Já osobně používám výrobky s běžnou trvanlivostí, tedy mléčné výrobky z chladicích vitrín. A mockrát jsem creme fraiche úspěšně připravovala. S přípravou z „krabičkových“ mléčných výrobků zkušenosti nemám, takže pokud chcete uspět hned napoprvé, použijte také chlazené výrobky.
Nafotila jsem, za špatných světelných podmínek, svůj výrobek – vidíte, jak je creme fraiche hustá? Na povrchu jsou jasně zřetelné hrbolky, které vznikly při přemístění jedné části creme fraiche do skleněné misky.
A jak jsem využila dnešní výrobek? Několika lžícemi jsem zjemnila špenát (smetana je do špenátu výborná a navíc skvěle účinkuje při „krocení“ kyseliny šťavelové, jež by nám jinak v těle páchala pěknou neplechu). Další část zítra smíchám s koprem a budu mít osvěžující dresink na velký salát. Menší část jsem ušlehala s moučkovým cukrem (byla naprosto dokonalá na kompotované jahody). Skvělá je creme fraiche například i do svíčkové a jiných omáček. Creme fraiche se totiž v omáčce nesrazí! Pro kuchařské elévy je pokladem k nezaplacení :-)
Přesvědčila jsem vás? Tak hupky dupky do klubu fanoušků creme fraiche.
Dobrou chuť i veselou mysl vám přeje
Lenka :-)

 

08.06.2015 19:45:17
olivovakucharka
TOPlist
Přejeme Vám příjemné čtení i nakupování ;-)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one