Věřte, že i v Čechách můžete vařit i žít po francouzsku!

V zimě vás zahřeje švýcarské fondue!

IMG_3202.JPG
V lednu a únoru většinou mrzne, až praští, a tak přijdou vhod pokrmy, které zahřejí na těle i na duši.
Jedním z takových typických pokrmů je švýcarské sýrové fondue, na které mě během zimního období zvou ke stolu moji švýcarsko-čeští přátelé.
 
Fondue není žádná rychlovka. Na fondue si musíte udělat čas.  Konzumuje se za dlouhých zimních večerů, kdy se u stolu sejde rodina či přátelé a za pohodové atmosféry se pomalu jí, pije a samozřejmě povídá.

Původ fondue je dodnes předmětem debat.  „Patent“ na ně si nárokuje jak Švýcarsko, tak i francouzské Savojsko. O pokrmu z roztaveného sýra se ale zmiňuje již Homér ve své Illiadě. Ať už je to jakkoliv, sýr tavili v každém případě už staří horalé, aby zužitkovali zbytky z vlastní produkce. K rozpuštěnému sýru konzumovali chléb a základ dnes celosvětově známého fondue byl na světě. Tento výživný a levný pokrm si postupem času oblíbilo obyvatelstvo i mimo horské regiony. Návod na jeho přípravu doznával postupně změn, a tak má dnes svůj tradiční recept - často vylepšený o nějaké další ingredience - nejen každá oblast, ale i každá rodina.  
 
Pro jednou bych ráda zůstala na švýcarské straně a seznámila vás s jedním z nejznámějších švýcarských národních pokrmů, protože fondue mám několikrát vyzkoušené a velmi jsem si jej oblíbila. Příprava tradičního fondue není složitá. V podstatě jde o to, že se sýr rozpustí v nádobě a pak se v něm namáčejí různé ingredience. Takový popis je ale hodně zjednodušený, i zde je totiž nutno dodržovat určitá pravidla a postupy. Neméně důležité jsou i tři nástroje používané k přípravě.
 
Tzv. sada na fondue obsahuje vhodnou nádobu, tzv. caquelon, ve které se sýr rozpustí, bude se stále zahřívat a tím pádem udržovat horký a tekutý. Tato nádoba by měla být litinová, kameninová či keramická, tedy dostatečně těžká,  aby byla stabilní, ale i dobře udržovala teplo. Další součástí je plotýnka, která bude nádobu ohřívat. Může to být lihový vařič nebo elektrická ploténka. U zdroje tepla je důležitá možnost regulace teploty, aby se sýr rovnoměrně zahříval a nepřipaloval se. Třetí částí jsou speciální vidličky s dlouho rukojetí a dlouhými bodci, na které se napichují kousky chleba, které se poté namáčejí v sýru.
 
Dále budeme potřebovat vhodné tvrdé sýry, tučné a s výraznější chutí. Zde bych určitě kladla důraz na kvalitu. V žádném případě se nedá použít jakýkoliv sýr! Ve Švýcarsku se nejčastěji používá směs moitié -moitié, tedy směs sýrů gruyère a vacherin v poměru půl na půl.
Jak jsem již zmiňovala, každá oblast má své speciality. Někde se používá pouze gruyère nebo vacherin. Jinde směs sýrů gruyère a ementálu. Ve Francii nejraději používají sýry comté a beaufort.
 
Další důležitou ingrediencí je suché bílé víno, které se používá nejen k zapíjení fondue, ale přímo i při jeho přípravě. Také švýcarská pálenka kirsch (třešňovice) zde hraje jednu z hlavních rolí. Nejen že se přimíchá do roztaveného sýra, ale podává se také při konzumaci fondue jako „coup du milieu“ neboli frťánek na vytrávení asi tak v polovině večeře.
 
Pozor, pohodový večer začíná!

Chléb nebo ještě lépe bagetu nakrájíme na menší kostky asi tak o velikosti 2,5 až 3 cm.
Doprostřed stolu připravíme plotýnku, kterou rozehřejeme. Caquelon vytřeme rozpůleným stroužkem česneku, nalijeme do něj bílé víno, vmícháme rozetřený stroužek česneku a lžičku citrónové šťávy a na sporáku pomalu přivedeme k varu. Mezitím si ve skleničce kirsche rozmícháme škrob. Do horkého vína přidáme za stálého míchání strouhaný sýr, který se začne pomalu rozpouštět. Do rozpuštěného sýra poté vmícháme kirsch se škrobem. Dochutíme mletým pepřem a muškátovým oříškem a krátce povaříme. Caquelon přeneseme na rozehřátou plotýnku na stole a ihned promícháme kouskem chleba napíchnutým na vidličce.
Na plotýnce udržujeme takovou teplotu, aby sýr zůstal rozpuštěný a vláčný, ale nepřipaloval se.
 
Strávníky usadíme ke stolu a připijeme si sklenkou kirsche, aby se nám sýr lépe trávil.
Každý si poté pečlivě napichuje kousky chleba na vidličku a ode dna namáčí do horkého sýra.
Fondue se nejčastěji zapíjí bílým vínem nebo i horkým čajem. Ledové nápoje se nedoporučují.
 
K fondue patří i tradiční zvyky. Například to, že míchat horký sýr se musí pouze do tvaru osmičky. Kousek chleba se před namočením do sýra může namočit do kirsche. Komu spadne kousek chleba z vidličky do rozpuštěného sýra, platí rundu. Dozlatova opečená krusta, která zbude na dně nádoby, se rozdělí mezi všechny spolustolovníky.
 
A nakonec recept pro 4 osoby tak, jak se vaří u mých přátel.
 
800 g směsi strouhaných sýrů gruyère a vacherin v poměru půl na půl
stroužek česneku
350 ml suchého bílého vína (nejlépe Fendant du Valais)
lžička citrónové šťávy
2 lžičky škrobu (Maizena, Solamyl)
sklenka kirsche (třešňovice)
mletý pepř
muškátový oříšek
chléb, přibližně 20 kousků na osobu
 
Tak jako ve Švýcarsku vám přeji „e guete“
fondue

fondue

IMG_8911.JPG
27.01.2017 10:52:46
olivovakucharka
TOPlist
Přejeme Vám příjemné čtení i nakupování ;-)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one