Věřte, že i v Čechách můžete vařit i žít po francouzsku!

Dýňová polévka -Soupe au potiron (sup o potyroñ)

Tak už nám z oblohy padá déšť se sněhem. Polévkové období začíná. Ráda si uvařím dýňovku, kterou si vychutnám pěkně u krbu. Pojďte se zahřát i vy ;-)

Ve Francii se polévky nejčastěji konzumují k večeři. Ani mého manžela jsem za ta léta nenaučila jíst polévku k obědu. A tak si na nich pochutnáváme za chladných večerů, za praskání dubových polen v krbu a po předešlém aperitivu.

Na dýňovou polévku se mnoho lidí dívá s nedůvěrou. Nebylo tomu jinak ani u mého manžela. Ani u našich francouzských přátel, kdy muži řekli, že DÝŇOVOU polévku nejedí. No, ale to ještě nejedli tu moji. Můj manžel ji už konzumuje bez problémů a ti dva nejedlíci si u nás dokonce přidali ;-)

Polévku vařím z 1 litru mléka, 2 cibulí, dýně podle oka (asi 600 g?), másla, cukru, muškátového oříšku, soli a pepře.

Na másle nechám zesklovatět nakrájenou cibuli. Po chvilce přidám kostky oloupané dýně. Orestuji a zaliji mlékem.

Pomalu přivedu k varu, osolím a opepřím. Pod pokličkou nechám táhnout asi 45 minut. Poté vše rozmixuji ponorným mixérem a lehce dochutím muškátem a cukrem. Někdy stačí i jen jedna kostka. Krátce prohřeji a servíruji.

Na talíři zakápnu smetanou, posypu dýňovými semínky a dozdobím zelenou natí. Můžou to být různé druhy petrželky, libeček, estragon,... K polévce podávám misku krutonků, dozlatova opečených na másle.

Někdy vařím dýni jen v mléce, jindy smíchám napůl se smetanou.

Bon Appetit ;-)

 

 

07.07.2014 18:30:43
olivovakucharka
TOPlist
Přejeme Vám příjemné čtení i nakupování ;-)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one