Věřte, že i v Čechách můžete vařit i žít po francouzsku!

Kapr na cuketách s bylinkami a bílým vínem

V týdnu jsme byli na jihu Čech za naším kamarádem rybářem. I moji kluci si koupili povolenku a královsky si zachytali. Jedním z úlovků byl i kapr, kterého jsem připravila v sobotu po našem návratu z minidovolené.  Dávám přednost jednoduchosti, zejména u sladkovodních i mořských ryb. A také si dávám záležet na tom, aby nebyla charakteristická chuť ryb přehlušena, pouze jemně doplněna.
Kapr na cuketách s bylinkami a bílým vínem

Kapr na cuketách s bylinkami a bílým vínem

 

Na zahradu jsem zaběhla pro cuketu, která bohužel během naší deštivé dovolené vyrostla opravdu „jako z vody“. Hodně přerostlý kousek, který jsem použila jako podklad pro kapra. Také bylinky jsem natrhala přímo na záhonku a na skalce a zkombinovala jsem je podle momentální nálady. Ryzlink jsem si koupila už v pátek, protože lahvinka dobrého bílého vína se doma nikdy neztratí. No, moc dlouho mi nevydržela ;-) Upekla jsem toho výstavního kapříka podle níže uvedeného receptu. Postup přípravy jsem se snažila zdokumentovat. Ale když jsem servírovala první porci, ozvaly se ze zahrady podezřelé zvuky. A skutečně, synáčkové se místo přípravy na odjezd na tábor věnovali kravinkám na bicyklech a při kolizi si ten mladší natrhl nohu. Když jsem k nim přiběhla, měl obě nohy od krve, kolo taktéž a jednu nohu měl zapletenou do rámu. Vyprostila jsem ho, krvácející ránu jsem ošetřila Jodisolem, zavázala obvazem z autolékárničky (zaplaťpánbůh jsme si zatím pro jiný účel nepotřebovali), kapra jsem šoupla zpátky do trouby a odjeli jsme na chirurgickou ambulanci. Naštěstí jsme byli hned na řadě a pan doktor synovi sešil tu tržnou ránu „jako Lada“. Pamětníci si vzpomenou, že tohoto ocenění se dostalo doktorce Alžbětě Čeňkové ;-). V průběhu šití se venku strhla bouře s přívalovým deštěm, který neustal ještě desítky minut. A tak jsem poslední fotku, kapříka na talíři, musela pořídit při umělém osvětlení, což ubralo fotce na kráse, nikoli však pozdnímu obědu na chuti. Abych pravdu řekla, výsledek byl lepší, než jsem čekala. Vyzkoušejte, nebudete zklamáni.

Recept je zde:
 
1 kapr
1 cuketa
3 cibule
větší svazek bylinek (převážná většina hladké petržele, 3 snítky bazalky, 1 snítka estragonu)
150 ml rýnského ryzlinku
sůl
Kuchyňsky upraveného kapra jsem naporcovala na podkovy a krátce je marinovala v bílém víně smíchaném s nahrubo nasekanými bylinkami. Mezitím jsem nakrájela cuketu na silnější plátky, cibuli také na plátky a ty jsem rozdělila na kroužky.
Cuketu jsem naskládala na plech, štědře přelila olivovým olejem, nahoru jsem urovnala cibulové kroužky a na ně marinovaného kapra, kterého jsem nyní lehce osolila a na plech nalila i zbytek marinády. Plech jsem vložila do trouby předehřáté asi na 180 °C a zhruba po třičtvrtě hodině bylo vše hotovo. Během pečení jsem kapříka jenom jednou zkontrolovala, jinak si nevyžadoval žádnou pozornost.
Jako přílohu jsem zvolila brambory a grilovanou zeleninu.
Dobrou chuť přeje Lenka
16.01.2017 12:45:20
olivovakucharka
TOPlist
Přejeme Vám příjemné čtení i nakupování ;-)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one