Věřte, že i v Čechách můžete vařit i žít po francouzsku!

Crème brûlée (krem brylé)

Další z francouzských receptů je tento vanilkový "opálený" krém. I když recept vypadá velmi snadně, tak musím říct, že ne vždy se povede. Přiznám se, že i nám se už nepovedl :-(

Crème brûlée (krem brylé) - obrázek

Crème brûlée (krem brylé) - obrázek

Opět existuje mnoho receptových variant i způsobů vaření. Někdo míchá smetanu s mlékem, směs nezahřívá nebo krém peče v troubě ve vodní lázni.

Nejsnadnější je asi ta, na kterou potřebujeme: 600 ml vysokotučné smetany - 6 žloutků- 150 g cukru - vanilkový lusk - cukr na opálení, nejlépe třtinový (uvedené množství je na 6 mističek)

 Žloutky utřeme s cukrem tak, aby směs nepěnila. Vanilku rozpůlíme, zrníčka vybereme a vložíme je i s prázdným luskem do kastrůlku se smetanou. Pomalu přivedeme k varu a necháme vychladnout. Poté smetanu přefiltrujeme a vmícháme do vaječné směsi tak, aby se opět netvořila pěna.

Nalijeme do mělkých zapékacích mističek, do asi 2-3 cm výšky. Vložíme do trouby předehřáté na PŘESNÝCH 100°C a pečeme 65-70 minut. Právě zde je většinou ten problém. Úspěch záleží na naší troubě. Každá totiž hřeje jinak a někdy se stane, že krém zůstane tekutější než by měl být a nebo právě naopak. V případě, že krém je tekutý můžeme dobu o něco prodloužit, ale v žádném případě nesmíme zvyšovat teplotu. Upečený krém nesmí být moc tuhý, musí zůstat třaslavý, něco jako sulc ;-)

Krém necháme nejméně 2 hodiny vychladnout (ztuhnout) a těsně před podáváním lehce posypeme cukrem a opálíme.

Na opálení můžeme použít cukrářskou plynovou pistolku a nebo krém krátce vložit pod velmi rozpálený gril v troubě. Cukr musí trochu zhědnout, ale krém by měl zůstat studený.

Po zkaramelizování cukru krém dozdobíme a ihned podáváme.

Bon appetit ;-)

Misky na creme brulée můžete zakoupit v mém "Francouzském obchůdku": 

 

28.11.2016 11:25:55
olivovakucharka
TOPlist
Přejeme Vám příjemné čtení i nakupování ;-)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one