Věřte, že i v Čechách můžete vařit i žít po francouzsku!

Jahodová Šarlota - Charlotte aux fraises (šarlot o frez)

Formu na Šarlotu mám doma již nějaký ten pátek. Nutně jsem jí kdysi potřebovala, ale donedávna byla ještě nepoužitá a pečlivě zaklizená v komoře. Po nákupu španělských, velmi chutných jahod, nastal konečně její čas. Přestože Šarlota byla vynikající, tak se již těším na domácí jahody ze zahrádky.
Jahodová Šarlota - Charlotte aux fraises (šarlot o frez) - obrázek

Jahodová Šarlota - Charlotte aux fraises (šarlot o frez) - obrázek

Na Šarlotu potřebujeme: cukrářské piškoty, cca 500 g jahod + na ozdobu, 7 plátků želatiny, 250 ml šlehačky, 250 ml mléka, 5 vajec, 100 g cukru

Polovinu jahod rozmixujeme a propasírujeme přes síto. Druhou polovinu nakrájíme na menší kousky.

Z voskovaného papíru vystříhneme kolečko, které vložíme na dno formy. Piškoty seřízneme na výšku formy a vyskládáme je po obvodu. Piškoty položíme i na dno tak, že nám vznikne forma z piškotů, kterou později naplníme krémem.

Želatinu necháme nabobtnat ve vodě. Žloutky s cukrem vyšleháme do pěny, do které pomalu vmícháme horké mléko. Povaříme za stálého míchání a při nízké teplotě. Odstavíme, vmícháme želatinu, mixované jahody a směs vložíme vychladit do lednice.

Když začne želatina tuhnout, vyšleháme šlehačku, kterou vmícháme do směsi a poté přidáme i pokrájené jahody (želatina musí být opravdu lehce ztuhlá, jinak jahody klesnou ke dnu).

Navrch položíme několik piškotů, které zpevní dno. Vložíme do lednice a necháme několik hodin ztuhnout a vychladit (třeba i přes noc).

Poté velmi opatrně vyklopíme na servírovací podnos (někdy to není až tak snadné). Můžeme dozdobit rozpůlenými jahodami, šlehačkou, lístky máty či meduňky. Jako nápoj se osvědčil sekt.

Další varianta Šarloty je na této fotografii.

Bon appetit ;-)

 

 

 

02.02.2017 16:30:27
olivovakucharka
TOPlist
Přejeme Vám příjemné čtení i nakupování ;-)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one