Věřte, že i v Čechách můžete vařit i žít po francouzsku!

Lehký jablečný koláč - Tarte aux pommes (tart o pom)

Na francouzský koláč můžeme použít těsto křehké, linecké, listové nebo i filo. Jablka můžou být čerstvá, konzervovaná, podušená na másle, flambovaná, na plátky, poloviny nebo kostičky. Koláč můžeme doplnit jablečným kompotem, rozinkami, medem, marmeládou, citrónovou kůrou, krémem. Vyzkoušela jsem již mnoho variant a tato je nejideálnější ;-)

 

Lehký jablečný koláč - Tarte aux pommes (tart o pom) - obrázek

Lehký jablečný koláč - Tarte aux pommes (tart o pom) - obrázek

Potřebujeme jen listové těsto, 3 jablka, vanilkový cukr, skořici, jablečnou přesnídávku, lžičku másla a dvě lžíce marmelády.

Formu vyložíme pečicím papírem a rozváleným těstem, na které rozetřeme jablečnou přesnídávku a posypeme skořicí. Z oloupaných jablek vyjmeme jádřince a nakrájíme tenké plátky, které naklademe vedle sebe do formy. Opět posypeme skořicí, vanilkovým cukrem a sem tam pohodíme kousíček másla.

Vložíme do vyhřáté trouby a při 170 °C pečeme asi 45 minut.

Marmeládu smícháme se lžící vody, zahřejeme a rozetřeme na upečený koláč.

Necháme zcela vychladnout nebo podáváme vlažné.

Po koláči se jen zapráší, je lehounký a velmi jedlý. Kdo si rád dopřává, může ke koláči přidat kopeček vanilkové zmrzliny ;-)

Na těsto jsem rozetřela francouzský jablečný "kompot", který je velmi podobný české přesnídávce, ale obsahuje i kousky jablek. Můžete si ho jednoduše uvařit i doma; jablka na kousky, trochu cukru a vody, pomalu svaříme tak, aby zůstalo pár nerozvařených kousků. Ale i naše dobrá přesnídávka splní účel.

Bon appetit ;-)

30.11.2015 09:28:22
olivovakucharka
TOPlist
Přejeme Vám příjemné čtení i nakupování ;-)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one