Věřte, že i v Čechách můžete vařit i žít po francouzsku!

Meruňkové knedlíky, kynuté

Ovocné knedlíky, bohatě sypané tvarohem a moučkovým cukrem a zalité horkým máslem, patří neodmyslitelně k létu. Minulý týden jsem vařila pro 8 lidí knedlíky plněné vlastnoručně nasbíranými borůvkami. Tento týden jsme si dopřáli knedlíky meruňkové. Meruňky jsem koupila u sympatického chlapíka, který mi poskytl množstevní slevu :-) a také informaci, že meruňky pěstuje přímo za zdí známého středočeského blázince.
Meruňkové knedlíky, kynuté - obrázek

Meruňkové knedlíky, kynuté - obrázek

Recept je jednoduchý, nejpracnější je samozřejmě plnění knedlíku. Ale nejdůležitější radou je: nesmíte knedlíky nechat převařit. Knedlíky, do nichž dáváte půlku meruňky, stačí vařit 4 minuty, otočit a vařit další 4 minuty.
 
A zde je recept pro 4 osoby:
500 g hrubé mouky
20 g (půl kostky) droždí
lžička cukru
1 vejce
300 ml mléka
špetka soli
ovoce podle chuti
 
Začněte přípravou kvásku – droždí rozdrobte do misky, přidejte cukr, trochu mouky a zalijte několika lžícemi vlažného mléka. Mléko nesmí být moc teplé, protože pak by zahubilo kvasinky. Misku zakryjte, stačí potravinářská fólie, a nechte vzejít kvásek. Do mísy prosejte mouku, přidejte sůl a vzešlý kvásek. V hrnku se zbytkem vlažného mléka rozšlehejte vajíčko, po částech přidávejte mléko do mouky a promíchávejte. Můžete potřebovat i více mléka, záleží na mouce. Těsto důkladně propracujte, má být nepříliš tuhé a pěkně vláčné. Propracované těsto lehce posypte hrubou moukou, přes mísu dejte čistou utěrku a nechte těsto na teplém místě kynout. V těchto horkých dnech (ten den bylo venku 33 stupňů) lépe kyne venku než doma ;-)
Asi po hodince bude těsto krásně vykynuté. Lžící odkrajujte kousky, prsty vytáhněte těsto do placičky, tu položte do dlaně a druhou rukou plňte těsto ovocem. 
Jestliže se vám bude zdát půlka meruňky příliš velká, můžete meruňky nakrájet na kousky. Knedlík pak budete moci vytvarovat do souměrné koule.
Důkladně cípy těsta stiskněte k sobě, aby se knedlík ve vodě neotevřel a zakulaťte jej v dlaních. Na pracovní plochu pokládejte knedlíky tímto „spojem“ dolů. Po naplnění první várky již můžete knedlíky opatrně vkládat do vroucí vody a během vaření prvních knedlíků tvarovat ty další.
Ihned hrnec přiklopte pokličkou, aby se voda opět začala co nejdříve vařit. Po čtyřech minutách knedlíky obraťte. Po dalších čtyřech minutách je vyjměte z hrnce a ihned propíchejte, například tenkým ostrým nožem. Pára unikne a knedlíky zůstanou nadýchané.
Podávejte podle své chuti a rodinných zvyklostí. U nás byly s tvarohem, cukrem a máslem.
Dobrou chuť vám přeje
Lenka
 
 
02.02.2017 17:02:09
olivovakucharka
TOPlist
Přejeme Vám příjemné čtení i nakupování ;-)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one