Věřte, že i v Čechách můžete vařit i žít po francouzsku!

Tříkrálový koláč - Galette des Rois (galet de roa)

Na Tři krále se ve Francii peče Galette des Rois neboli Královský koláč. Kdo v něm najde zapečenou figurku, tak se stává Králem a příští rok by měl obstarat koláč právě on.

 
fig1.jpg
A protože se blíží Tři králové a měl by se tedy péct tento rychlý a výborný koláč s mandlovým krémem "frangipane", tak jsem ráno vyndala z mrazáku dvě role listového těsta a připravila všechny další suroviny. Listové těsto si vozím z Francie, již rozválené, kulaté a výtečné! I u nás určitě najdete dobré výrobky, ale těsto si můžete vyrobit i domácí. V tom případě už nebudu nazývat koláč "rychlým".
Připravila jsem tedy: 100 ml mléka - plnou lžička maizeny - 100 g cukru - 2 vejce - 1 lžíce vanilkové cukru (nejlépe domácího) - 150 g mletých mandlí - 50 g másla - lžičku rumu - pár kapek extraktu z hořkých mandlí
Další varianta, kterou používám je: 3 (+1 na potření) vejce – 125 g cukru – 125 g másla – 125 g mletých mandlí – vanilka - lžíce rumu (vše pouze dobře smíchat)

 
IMG_3247.JPG
Maizenu rozmícháme ve studeném mléce a smícháme s vejci našlehanými s cukrem. Za stálého míchání a při mírné teplotě přivedeme k varu a mícháme do zhoustnutí. Poté odstavíme a do směsi vmícháme mleté mandle, vanilkový cukr, pokrájené máslo, rum a extrakt. Směs nesmí být tekutá!
Jedno těsto položíme na plech a směs na něj rozetřeme tak, aby kolem zůstal asi 3 cm okraj. Do krému vložíme malou keramickou figurku.

 
IMG_3248.JPG
Okraj těsta potřeme vodou, vše zakryjeme druhým těstem a okraje přitlačíme vidličkou.
Povrch těsta potřeme žloutkem nebo mlékem a vložíme do trouby. Pečeme 25-30 minut a dáváme pozor ať povrch nepřipálíme. Popřípadě zakryjeme alobalem.

 
IMG_3255.JPG
Podáváme lehce vychladlé. Zbyde li kousek na další den, opět v troubě lehce prohřejeme.
 
galette de rois

galette de rois

Filda figurka.JPG
06.01.2018 11:35:35
olivovakucharka
TOPlist
Přejeme Vám příjemné čtení i nakupování ;-)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one