Věřte, že i v Čechách můžete vařit i žít po francouzsku!
Jaro je tu a s ním nám na stole přibývají čerstvé bylinky a zajímavé rostliny. Jednou z takových rostlinek je medvědí česnek, tzv. jarní životabudič. Někteří z vás tento název slyší poprvé, někdo možná o tomto česneku slyšel, ale ještě nikdy na něj nenarazil ani v přírodě ani v obchodě, další jej již zařadili do svého jídelníčku a každoročně se na jeho zelené listy plné česnekového aroma těší.
 
pesto..JPG
Konečně nastalo jaro, naše tělo si říká o přísun vitamínů a tak neváhejme doplnit zásoby důležitých výživných látek, které během zimy většinou postrádáme. Nemusíme ani chodit do obchodu. Stačí když  zajdeme na zahrádku nebo louku (ne chemicky ošetřovanou) a natrháme si suroviny na velmi chutný a zdravý salát...
pampeliš.salát

pampeliš.salát

I když má pěstování chřestu v naší zemi dlouholetou tradici, stal se chřest svého času na pár desítek let potravinou zapovězenou, označovanou za luxusní a buržoazní. V posledních letech se bohudík vrací do obchodů i na česká pole a tím pádem i na naše stoly. Zapomenout na tuto lahodnou, velmi zdravou a dietní pochoutku by byla věčná škoda. Ba i afrodiziakální účinky prý má...
 
z.chřest.JPG
uzená smetana

uzená smetana

Na Facebooku jsem zveřejnila foto včerejšího oběda s názvem „Zapečený květák s uzenou smetanou“.
Ha!
Uzená smetana?!
To zní opravdu zvláštně, zajímavě a velice chutně!
Copak to je?
Kdepak se to kupuje?
Nebo se to dá připravit doma?
Co to má ta Dagmar zase za specialitku?
Dotazy se množí nejen v komentářích, ale i ve zprávách, emailech, hledá se na Google...!
Už vás nebudu déle trápit a svěřím vám své tajemství.

 
čekankový salát

čekankový salát

Často se setkávám s dotazem, zda jíme čekanku, a jestliže ano, tak v jaké úpravě?Nedávno jste se zde mohli setkat s mým receptem na zapečenou bílou čekanku se šunkou a bešamelem. V další chutné variantě můžete šunku nahradit uzeným lososem. Tepelně upravenou čekanku si ráda nechávám na zimní období, kdy má tato zelenina hlavní sezónu.

Ke koupi je ale celoročně a šťavnaté puky jsou výborným základem mnoha osvěžujících salátů...

Zapečená čekanka - obrázek

Zapečená čekanka - obrázek

Sezona čekanky právě vrcholí, ale v našich obchodech tomu nic nenasvědčuje. Mají ji málokde a když ji mají, tak většinou ve špatném stavu nebo neodborně vystavenou. Co tím myslím? Čekanka by měla být zabalena do papíru, který ji chrání před světlem, které způsobuje její nadměrné zhořknutí.
marocký salát

marocký salát

Také občas objevíte pokrm, kterého se nemůžete nabažit?
Naposledy se mi to přihodilo letos v červnu na stránkách Jinozem , kde jsem objevila nádherný letní salát.
artyčok

artyčok

Copak to bylo za chlupy? Odpovědi jsou velmi zajímavé, některé nás pěkně rozesmály, a někteří z vás se i trefili. O co tedy šlo?
Lilek à la Jean - obrázek

Lilek à la Jean - obrázek

Jeden z nejúspěšnějších receptů je určitě lilek podle mého manžela Jeana. Dnes jsem ho připravila na oběd a rozdělím se i s vámi ;-)
Zapečený mangold s bešamelem - obrázek

Zapečený mangold s bešamelem - obrázek

Také si na zahrádce pěstujete mangold? My jsme zaseli letos poprvé a určitě ne naposled. A teď sklízíme a vaříme ;-)
Pikantní mrkvový salát - obrázek

Pikantní mrkvový salát - obrázek

Trochu jsme koncem roku přibrali a tak jsme se rozhodli jíst zdravěji nebo méně? Nejlépe obojí. A tak razíme cestu "denně jeden salát", nejlépe k večeři. Jsem zvědavá jak dlouho nám to vydrží ;-)

Mrkvový salát s medvědím česnekem - obrázek

Mrkvový salát s medvědím česnekem - obrázek

Medvědí česnek jsem si přivezla v neděli z chaty, kde jsme již sklidili moře chvály za chlebíčky s pomazánkou s medvědím česnekem (lučina ve vaničce, majonéza, sůl, medvědí česnek – čím jednodušší, tím lepší. A jako vždy, základem úspěchu jsou kvalitní ingredience). A dnešní deštivé smutné počasí přímo vyžaduje nějakou tu vzpruhu. K obědu byl, jako předkrm, mrkvový salát v provedení „naslano“. Příprava je velmi jednoduchá a rychlá, výsledek pak šťavnatý, voňavý, očím lahodící.
Gratinovaný květák - obrázek

Gratinovaný květák - obrázek

Květák už jsme nejedli pěkně dlouho a přitom ho máme oba rádi. A když  jsme v tom odlehčovacím období, tak byl dnes na oběd.
Zapečená brokolice - Brocoli gratiné (brokoli gratyné) - obrázek

Zapečená brokolice - Brocoli gratiné (brokoli gratyné) - obrázek

Když vy květák, tak my ... brokolici!
Dneska jsem při pravidelné návštěvě našich stránek zmerčila recept od Dáši. I fotky jsou pěkné. Ale když nemám květák, ale brokolici? No nic, upravím recept podle toho, co spíž dá.
Plněná rajčata

Plněná rajčata

Tento pokrm milujeme v letním období, kdy jsou rajčata krásně červená a velmi chutná. A protože bude na oběd i dnes, ráda se s vámi podělím o recept.

Ratatouille pro letní dny - obrázek

Ratatouille pro letní dny - obrázek

Tato výborná zeleninová směs pochází z francouzského Nice a krásně doplní maso nebo ryby při letním grilování. Rajčata, cukety, papriky, lilky, cibule, česnek, olivový olej a bylinky jsou základem této barevné a voňavé směsi, kterou dnes máme na oběd. Pojďte ochutnat i vy ;-)

Pálivka - obrázek

Pálivka - obrázek

Tak jsem včera nějak zapomněla zmínit dochucovací omáčku k Ratatouille. Ovšem při obědě jsem ji nepřehlédla, to se totiž ani nedá. Uááááááááááá...
Zapečená cuketa s rajčaty - obrázek

Zapečená cuketa s rajčaty - obrázek

Opět se chystá jeden letní pokrm. Mnoho z nás má cukety a rajčata na zahrádce a byla by škoda nechat tyto zdravé a málo kalorické dobroty přemnoženým slimákům.
Pomazánka s černou ředkví - obrázek

Pomazánka s černou ředkví - obrázek

Černá ředkev se stala mojí kamarádkou, když mě během chvilky vysvobodila ze žlučníkového záchvatu.
TOPlist
Přejeme Vám příjemné čtení i nakupování ;-)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one