Věřte, že i v Čechách můžete vařit i žít po francouzsku!

Pesto z medvědího česneku

Jaro je tu a s ním nám na stole přibývají čerstvé bylinky a zajímavé rostliny. Jednou z takových rostlinek je medvědí česnek, tzv. jarní životabudič. Někteří z vás tento název slyší poprvé, někdo možná o tomto česneku slyšel, ale ještě nikdy na něj nenarazil ani v přírodě ani v obchodě, další jej již zařadili do svého jídelníčku a každoročně se na jeho zelené listy plné česnekového aroma těší.
 
medv.česnek.JPG
Medvědí česnek si vychutnáme nejlépe v syrovém stavu. A to třeba tak, že jím jednoduše posypeme čerstvý chléb s máslem či vařené brambory nebo jej vmícháme do zeleninového salátu, pomazánek, vytvoříme ochucené máslo, pesto, smoothie... Nasekané listy můžeme v podstatě použít všude tam, kde bychom použili česnek, pažitku, petrželku nebo jarní cibulku.
Kdykoliv dostanu nebo zakoupím medvědí česnek, očištěné listy v první řadě nakrájím, vložím do hermeticky uzavřené plastové krabičky a zamrazím, abych si ho užila i mimo jeho sezónu. Nejčastěji z něj ale připravuji pesto, které mám moc ráda s těstovinami, do salátů nebo polévky. V lednici mám pesto celoročně, protože si je vyrábím z různých surovin - z bazalky, rukoly nebo  ze sušených rajčat. V sezóně k nim přidám již zmíněné pesto „medvědí“, které si teď můžete se mnou jednoduše vyrobit.

 
pesto..JPG
Výroba pesta je velice jednoduchá a rychlá. 100 g listů medvědího česneku je třeba omýt a dobře osušit papírovou utěrkou. Nakrájíme je nahrubo, přidáme 60 g nasekaných oříšků kešu, 60 g parmazánu, vložíme do mixéru a přilijeme přibližně 100 ml olivového oleje. Vše rozmixujeme a vmícháme lžičku citrónové šťávy, lehce zastrouhneme citrónovou kůrou, dochutíme solí, můžeme i mletým pepřem, a dobře promícháme. Někdy ještě přidám 1 až 2 stroužky česneku. Je-li třeba, dolijeme olivový olej. Směs dáme do skleničky, kterou vypláchneme vroucí vodou a vysušíme, uzavřeme víčkem a uložíme do chladna. Pesto postupně odebíráme a následně vždy zalijeme olejem, čímž se konzervuje a déle vydrží. Pesto je také možno zamrazit. Směsí naplníme tvořítka na led a vložíme do mrazáku. Odebíráme podle potřeby.
 
Oříšky můžeme různě obměňovat. Podle chuti používám mandle, pinie, macadamia, lískové nebo i vlašské ořechy. Vyzkoušet můžete i pistácie nebo buráky.
Stejným způsobem se dá pesto vyrobit i z dalších druhů bylinek.
Hotové pesto můžeme smíchat s těstovinami až na talíři. Osobně preferuji rozehřát pesto v pánvičce, smíchat s několika lžícemi vody z vařených těstovin, přidat uvařené a okapané těstoviny, promíchat a prohřát. Podávat na předehřátém talíři, doplnit ještě troškou pesta a strouhaného parmazánu.

 
IMG_4797.JPG
pesto.JPG
24.09.2019 09:56:37
olivovakucharka
TOPlist
Přejeme Vám příjemné čtení i nakupování ;-)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one