Věřte, že i v Čechách můžete vařit i žít po francouzsku!

Zapečený mangold s bešamelem

Také si na zahrádce pěstujete mangold? My jsme zaseli letos poprvé a určitě ne naposled. A teď sklízíme a vaříme ;-)
 

 

 

 

Mangold znám víceméně z Francie, kde ho pěstuje skoro každý, kdo má kousek zahrádky. Tak jako náš provensálský kamarád, který pěstuje všechno možné i nemožné. Roger nám dal semínka jeho nejoblíbenějšího druhu; tudíž jsme zasadili a čekali. No a teď už konzumujeme. Listy třeba v podobě špenátu nebo quiche, řapíky restované nebo gratinované. Možností je víc než dost.

Včerejší gratin máte zde. Řapíky je třeba oloupat (jako rebarboru) a velmi dobře propláchnout. Pak oblanšírovat ve slané vodě a nechat okapat.

V pánvi rozpustit máslo, zesklovatět cibuli, přidat anglickou slaninu, po chvilce mangold a zcela nakonec rajče. Ochutit solí, pepřem, bylinkami,...

Zapékací misku vytřít máslem, rozložit směs a zalít bešamelem. Posypat strouhaným sýrem a 20 minut zapéct v horké troubě. Toť vše.

Bešamel dělám z 50 g másla, 50 g mouky, 500 ml mléka, sůl, pepř, muškát. Máslo pomalu rozpustím, přidám mouku (za stálého míchání metličkou). Dvě minutky proháním po pánvičce, odstavím, pomalu přidám mléko (míchám a míchám) a provařím cca 12 minut. Osolím, opepřím, omuškátuji.

(někdy kombinuji s vývarem, podle potřeby)

Bon appetit ;-)

07.07.2014 18:12:49
olivovakucharka
TOPlist
Přejeme Vám příjemné čtení i nakupování ;-)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one